Magnólie průhonická – krásná i léčivá  

Magnolie, neboli Šácholan, je rod oblíbený jako okrasná dřevina. Květy magnólií často voní po ovoci a jsou využívány pro svoje účinky proti respiračním problémům, bakteriálním infekcím, virům a vysokému krevnímu tlaku, leukémii a také proti zhoubným nádorům. Laboratorní pokusy ukázaly, že aktivní látky z magnólie zastavují růst tumorů u myší v polovině všech případů. Záměrem provedených experimentálních testů prověřit možnost některých biorafinačních postupů pro zpracování květů unikátního hybridu magnolie průhonické (Magnolia × pruhoniciana) a izolaci ceněných látek, které se v magnoliích vyskytují, jak jsou: alkaloidy, kumariny,flavonoidy,lignany a neolignany, fenylpropanoidy a terpeny. Z neoligandů se v kůře magnolií vyskytují magnolol (2 až 11%) a honokiol (0,3 až 4,6%).

Z těchto důvodů byly testovány bioaktivní vlastnosti extraktů květů Magnolia Pruhoniciana. Při testování byly u extraktu objeveny předpokládané protizánětlivé aktivity. Tento test byl prováděn pomocí využití linie Macrophage RAW 264.7 s měřením inhibice produkce oxidu dusného (NO) v porovnání se stimulací zánětlivé reakce pomocí lipopolysacharidů (LPS) z E. coli. V případě extraktu magnolie byla nalezena 7% inhibice. Dále byla u extraktu z magnolie detekována výrazná antioxidační a antimikrobiální aktivita i nezanedbatelná aktivita proti nádorovým liniím. Z těchto důvodů byly účinné látky z magnolie zvoleny jako vhodné pro péči o problematickou a citlivou pleť s možností ošetření pleti s výskytem lupénky, ekzémů atd.

Byly provedeny extrakce čerstvých květů Magnolia Pruhoniciana z BÚ AV ČR, v.v.i., s použitím různých extrakčních činidel pro separaci těkavých biologicky aktivních látek ze skupin alkaloidů, kumarinů, flavonoidů, lignanů, neolignanů, fenylpropanoidů a terpenů, které byly analyzovány a identifikovány metodou GC/HRMS. Získané extrakty mají charakteristickou vůni a potvrdil se tak předpoklad, že získané produkty mohou mít potenciální využití v kosmetice.

Výsledným produktem je hedvábný balzám s výtažky z magnolie, bambuckým máslem, vzácnými oleji z arganu, jojoby černého rybízu a voskem z mimózy. Jemný balzám s unikátní gelovou strukturou je vhodný pro ošetření suché a citlivé pokožky. Dále je vhodný pro osoby trpící atopickým ekzémem. Neobsahuje konzervační prostředky a esenciální oleje, které dráždí pokožku. Nemastný produkt s jemnou, měkkou strukturou se snadno roztírá, rychle se vstřebává a nezanechává mastné stopy.